Кошаркарите на ФМП Академија ја запишаа првата историска победа во првата македонска лига, падна големиот Работнички со 87-83.

Дебитантот во лигата покажа дека тим кој може да победи секого, Работнички водеше п опрвото полувреме со 41-50, но на крајот загуби.

Најефикасни во победничката екипа беа Даниел Начевски со 24, Лука Стојановски уфрли 16 поени, додека Роналд Харис мечот го заврши со 12.