Американците со сериозни проблеми пред Мундијалот во Кина кој започнува кон крајот на следниот месец. По низата откажувања, сега  и Демиан Лилард и Демар Дерозан го откажаа настапот на Светското првенство.

Грег Поповиќ нема да може да смета на  Лилард и  Дерозан, првиот се повлекол од тимот поради замор, вториот нема желба да игра на Мундијалот, ќе се подготвува за новата сезона.

Ова е сериозен удар за тимот кој важи за прв фаворит на шампионатот, засега Поповиќ доби осум откажувања, меѓу најважните е секако Џејмс Харден.

Американците од 2010 години победија на сите Светски првенства  и Олимписки игри, сега Србија  која ќе игра во полн состав има големи шанси да ја загрози фаворитската улога на САД.