Кошаркарите на Анадолу Ефес се пред освојување на шампионската титула во Турција.Избраниците на Атаман во петиот меч го совладаа големиот Фенербахче со 86-76 и со оваа победа поведоа во финалната серија со 3-2 во победи.

За два дена финалната серија се сели во „Улкер Арена“ во Истанбул, а со евентуална победа на Фенербахче шампионот на Турција ќе биде решен по одигрувањето на „мајсторка“.

Анадолу Ефес доколку победи во следниот меч ќе дојде до шампионската титула во Турција по пауза од 10 години,