Кошаркарскиот тим Асвел по три години пауза е е шампион на Франција. Асвел славеше во петтиот натпревар од финалето на плеј-офот на францускиот шампионат против Монако и на најдобар начин се подготви за својата премиерна сезона во Евролигата.

Со триумф од 66-55 Асвел ја потврди улогата на фаворит , а до победата ги водеа Слотер и Калнеитис,

Асвел следната сезона ќе игра во Евролигата, додека Монако доби свое место во Еврокупот.