Кошаркарките на Бадел 1862 остварија голема победа на гостувањето во Белград кај Партизан од 73:70 во ВАБА лигата.

Кошаркарките на Бадел 1862 стигнаа до втората победа во ова иданое на регионалното натпреваруавње а ги предводеше Ивана Кметовска. Репрезентативното крило одигра неверојатен натпревар во Белград. Го круниса со феноменален дабл-дабл ефект од 31.поен и 14. скока.

Нена Трајчевска реализираше уште 13.поени, а Цветанка Димова 12.поени и седум скока во овој голем успех на Бадел 1862 кој следниот меч во регионалната лига ќе го одигра на 3.ноември, на домашен терен, против бугарската Монтана 2003.