Прославениот српски кошаркарски тренер Светислав Пешиќ го продолжи договорот со Барселона до 2021 година.

И покрај најавите за негово заминување сепак раководството на каталонскиот гигант одлучи да го продолжат договорот со популарниот Кари.

Пешиќ досега со „каталонците“ ја освои Евролигата во 2003 година, а на двапати беше шампион на Шпанија, три пати го освои купот, а освои и еден трофеј во каталонскиот куп.