Според, грчките медиуми, Ник Калатес кариерата ќе ја продолжи во Барселона. Пред извесен период беше познато дека кошаркарот на Панатинаикос е желба на „каталонците“.

Барселона подготвува тригодишен договор за Калатес со вреднос од 5.5 милиони долари. Грчките медиуми јавуваат дека договорот е подготвен и се очекуваат само да се искистализираат одредени детали, пред потписот на Калатес.

Гркот со Панатинаикос има договор на уште една година, а до прекинот на сезоната просечно бележеше 13.3 поени и 9.1 асистенција.