Србинот Богдан Богдановиќ и официјално  играч на Атланта Хокс, откако американските медиуми објавија дека потпишал четиригодишен договор „тежок“ 72.000.000 долари.

До ова доаѓа откако Сакраменто не ја искористи можноста да понуди иста сума и да го задржи Бодгановиќ во своите редови.

Богдановиќ, минатата сезона, во просек по натпревар бележел 15,1 поени, 3,4 асистенции и 3,1 скок.

Србибот е најновото засилување на Атланта Режон Рондо и Данило Галинари.