Лоренцо Браун е нов играч на Црвена Звезда, доаѓа од екипата на Гванджу од Кина а претходно играше за Торонто Рапторс.

Браун во НБА лигата настапуваше до 2018 година кога се пресели во Кина, сега плејмекрот е играч на Црвена Звезда со која ќе го стекне првото искуство во Европа.

Покрај за Торонто, Браун играше  и за Феникс, Филаделфија  и Минесота. Американецот е петто засилување за Црвена Звезда сезонава која има големи амбиции на домашна  и меѓународна клупска сцена.