Кошаркарите на Црвена Звезда вечерва од 20:00 часот во Берлин го играат последниот натпревар во годинашното издание на Евролигата против Алба.

„Ни преостанува уште еден натпревар во Евролигата и Алба и нас. Можноста да одиграме добар натпревар, ги знаеме нивните квалитети и како играат. Затоа на прво место треба да играме со добра концентрација, да трчаме добро и имаат добро ниво на одбрана. дека можеме да бидеме конкурентни, да одговараме на тимот на Алба и нивниот стил на игра и затоа ќе ни треба добра енергија за да одиграме добра игра во Берлин “, изјави тренерот Дејан Радоњиќ.

Радоњиќ ги има скоро сите играчи на располагање на овој натпревар, Кори Валден се враќа во тимот, додека Дуоп Рит ќе отсуствува.

Првиот тимски играч на црвено-белите, Огњен Добриќ очекува добар натпревар.

“Тие имаат изграден систем, имаат многу излези од акцијата. Тие играат многу во транзиција, тие се таков тим. Тие играат така долго време, тие знаат како да ги искористат своите можности. Ние мора да бидат максимално фокусирани сите 40 минути. од сите позиции на кои се навикнати и кои ги заземаат оваа сезона. Ние мора да го контролираме тоа “, рече Добриќ.

Звездата има скор 10-23 на 17-то место на табелата, додека Алба е на горната позиција со ефект 11-22.