Крис Пол само што го заврши разочарувачко финале, во кое загуби предност од 2-0 во серијата со Феникс и остана без својата прва шампионска титула во неговата 17-годишна НБА кариера, а веќе една од главните кошаркарски теми во Америка е неговата иднина.

Веднаш по финалето, Меџик Џонсон инаку познат по здодевните твитови, ја отвори темата: „Големата тројка со Леброн, Крис и АД е подеднакво титула во НБА.

Доаѓањето на еден од најдобрите плејмејкери на сите времиња во Лејкерс не е само празна желба на легендата на клубот. Репортерот  Марк  Спирс објави дека Леброн Џејмс и Лејкерс бараат искусен плејмејкер и дека Пол е на нивната листа на желби.

На таа листа е и Расел Вестбрук, а Лејкерси се подготвени да ги испратат Денис Шредер, Кајл Кузма и Тален Хортон-Такер во другата насока.

Пол има уште една година на договорот со „Санс“, но останува на него да активира клаузула што ќе го задржи во Феникс уште една година. Финансиски, тој ќе стори најдобро ако остане со „Сонцата“, бидејќи тоа би му донесело дури 44,2 милиони долари.

Но, ако тој сака да ја смени средината , може да оди како слободен агент и да потпише за нов клуб, но за многу помалку пари. Особено Лејкерс не можат да му понудат повеќе од 9,5 милиони, или скоро пет пати помалку. Сепак, доколку Санс сакаат да се сретнат со него, можат да потпишат нов договор со него во висина на зделката со Лејкерс и потоа да го разменат за гореспоменатиот пакет со три играчи. За таков трансфер ќе биде потребно Шредер, чиј договор истекува, да се согласи на истото.