Еден од најдобрите кошаркари во моментов во светот, Лука Дончиќ се огласи по елиминацијата на Словенија од Франција во полуфиналето на ЛОИ во Токио.

Дончиќ испрати кратка порака поради која може да биде и казнет и да не може да настапи на натпреварот против Австралија во битката за бронзениот медал.

„Фиба е среќна, ФИБА се случи“ – е пораката на Дончиќ.