Во моментов, водечкиот тим на Источната конференција на американската професионална кошаркарска НБА лига, Филаделфија 76-ерс, одлучи повторно да го казни Бен Симонс со 360.000 долари за секој натпревар што не го игра.

Поранешниот прв пик од првата рунда на драфтот оваа сезона не одигра ниту еден натпревар за Сиксерси, кои имаат сооднос 7-2 победи-порази, наведувајќи како причина што не е „ментално подготвен“.

Клубот му договори терапија пред две недели за да се ослободи од тешкотиите и престана да го казнува финансиски, но Симонс беше само на едно интервју со психолог што му беше доделен од клубот и тој одби да обезбеди какви било докази за соработка со кој било друг. експерт.. Клубот поради тоа одлучи да ги укине неговите приходи до понатамошно известување.

Претходно оваа година, Сиксерс го казни Симонс со 2 милиони долари поради неуспехот да учествува во летните подготовки.

Симонс побара да си замине од клубот, но раководството на клубот не најде ниту една задоволителна понуда за играчот кој со своите игри и пристап ги разочара навивачите во плеј-офот минатата сезона.