На Европското Првенство од Б- дивизија во романскиот град Орадеа, нашата селекција до 18 години победи против Грузија  и обезбеди пласман во четвртфиналто.

Македонија запиша победа над Грузија со 87-79, инспиратор на победата за нашиот национален тим беше Андреј Јакимовски постигна 33 поени, на ова придодаде  и 8 скока и четири асистенции.

Втор најдобар стрелец беше Исајлоски кој  постигна 15 поени,  Андреј Андоновски мечот го заврши со 16 поени и девет скокови.