Американскиот „ESPN“ ја објави листата на фаворити за освојување на шампионскиот прстен во НБА лигата сезонава.

Според нив, ЛА Клиперси се најголемите фаворити за титулата сезонава поради квалитетните засилувања, зад нив се, Милвоки, Филаделфија, Лејкерси…

Актуелниот шампион Торонто не е меѓу топ 10 фаворити,  екипата од Канада е на 12 место според „ESPN“, новата сезона започнува за помалку од три недели, не очекува нова интересна борба за титулата.