Прерано загинанатата кошаркарската легенда Коби Брајант, синоќа на ноќта на Оскарите му беше одадена чест за своето творештво во и надвор од кошарката.

За потсетување „Црната мамба“ во 2018 година доби оскар за краток анимиран филм чие име беше “Dear Basketball“.

Режисерот Спајк Ли кој е еден од најпознатите навивачи на Њујорк никс носеше жолто-виолетово одело во чест на Брајант.