Српскиот репрезентативец, Марко Гудуриќ потпиша повеќегодишен договор со Мемфис, потврдија на официјалниот Твитер против на екипата од НБА лигата.

Гудуриќ последните две години настапуваше во турски Фенербахче а во кариерата има играно и за ФМП Железничар и Црвена Звезда.