Кошаркарите на ТФТ го изненадија фаворитот Пелистер  и му го нанесоа првиот пораз сезонава во кошаркарското првенство, запишаа победа со 97:82, заостанат натпревар од 3 коло.

Лидерот падна во Скопје, црно-белите од Тафталиџе одиграа феноменална трета четвртина 30:13, која беше најава за големата победа  со 97:82.