Словенецот Лука Дончиќ е еден од најдобрите играчи од Европа во моментов во НБА лигата, изјави дека сака да биде како Дирк Новицки, да остане долго во Далас.

Дончиќ има само 20 години, одигра фантастична сезона лани, во пресрет на новата во најсилната кошаркарска лига изјави дека сака да го следи примерот на Германецот Новицки.

„Дирк играше тука 21 година, сакам да го следам неговиот пример“ – изјави 20. годишниот Дончиќ.