Лејкерс пред два дена го отпуштија Демаркус Казинс, а на негово место доаѓа како што беше и најавено искусниот Маркиф Морис.

Морис долги години настапуваше за Вашингот Визардс каде беше незаменлин на позицијата крилен центар, а сезонава настапуваше во тимот на Детроит од каде што и доаѓа во Калифорнија.

Лејкерс синоќа потврдија дека Морис се засилил на овој тим, и дека е договорена соработка до крајот на сезоната.