Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа Хелиос Домжале со 70:69 во АБА 2 лигата иако имаа можност за поубедлива победа и помирен финиш.

„Металците“ добро го започнаа натпреварот и на полувреме заминаа со поредно од 46: 38.

Во третиот период постигнаа два поени повеќе од противникот но во последната четвртина дозволија предноста од 61:49, Домжале да ја стигне и да израмни на 69:69 за на крајот да се борат за победа од еден разлика.Махкобиќ со 21 поени беше најдобриот кај поразените, з МЗТ Скопје се издвоија Олуџоби со 16 поени и Бојиќ со 12 поени.