Кошаркарите на МЗТ Скопје Уни Банка ја запишаа третата овосезонска победа во домашното првенство откако славеа протви Вардар со 89:86.

Победникот имаше негатива од 13 поени во третиот период, но успеа да одговори на овој предизвик  и во завршницата од натпореварот од минус три да дојде до победа од три разлика.


Кожув славеше против Гостивар со 90:74, во поресметката на која победникот најчесто беше во водство, на полувреме од плуст 13 поени, максималната разлика ја имаше во треиот период од 64:44 за на крај да победи со 16 разлика.