Во една епизода од докоментарниот серијал „Последниот танц“ е прикажана одлуката на најдобриот кошаркар во историјата да се повлече од кошарката.

Тоа се случи во октомври 1993 година кога двајца тинејџери го убија неговиот татко, по што Мајкл западна во целосна депресија. Леброн Џејмс не крие како и многу други дека единствен идол од детството му е токму Џордан, а според него таа одлука за неговото повлекување го погоди многу.

„ Дефинитивно плачев тој ден. Имав само девет години. Едноставно не можев да верува“-напиша „Кралот“ на својот Твитер профил.