Полската кошаркарска репрезентација  го забележа и третиот триумф на Светското првенство во Кина, откао славеа над Брегот на Слоновата коска со 80-63.

Иако резултатот тоа не го говори, но афричката селекција во првите тричетвтини беше рамноправен противни, за во четврата чевртина Полска уфли во брзина погоре и стигна до победата.

Најдобар кај Полска беше Адам Вачински со 16 поени, додека Деон Томпсон постигна 18 поени кај Брегот на Слоновата коска.

Во останатиот меч Ангола славеше со 84-81 против Филипини по продолжение, па тие ќе разигруваат за пласман.