Кошаркарите на Работнички благодарение на несигурната рака на Питс кој промаши две слоодни фрлања во завршниот напад , славеа против Еуро Никел со 84:83 во Кавадарци.

Последната четвртина бешпе пресудна по победата на тимот од Скопје кој сега ќе се насочи кон настапите во АБА 2 лигата.

Бундовиќ со 27 поени и 12 скокови дебитираше за Работнички, кај домаќинот се издвои Џекосн со 22 поени.

На останатите два натпревари ФМП Академија славеше против ЦРН Дрим со 74:68 а Киманово го совлада Гостивар со 81:73.