Првиот човек на Евролига, Жорди Бартомеу, даде предлог клубовите да не ја продолжат сезоната во најсилното кошаркарско натпреварување во Европа.  Според „Еурохупс“ Бартомеу не е за продолжување на сезоната.

Според првите информации голем дел од клубовите го прифатиле предлогот на Шпанецот и тие се подготвени да се фокусираат на почетокот од следната сезона.