Милвоки стигнаа до шампионската круна во  НБА,  запишаа победа против  Феникс 105-98 и дојдоа до четвртата победа.

Херој на мечот кај  Милвоки беше  Јанис Адетокумбо, одигра неверојатно, средбата ја заврши со  50 поени, очекувано беше прогласен за МВП во финалето.

Реакција на Леброн Џејмс на твитер, го нарече Јанис „Greek Freak“ кој се надмина на мечот со Феникс, овој твит ги разбранува кошаркарските фанови, има над 2000 коментари.