Кошаркарот кој минатата година беше прогласен МВП во Еврокупот оваа сезона ќе има шанса да се докажува во Евролигата.

Вил Томас од денеска е нов играч на Зенит од Санкт Петерзбург. Тој по три сезони минати во Валенсија реши да ја прифати понудата од Русија и да потпише двегодишен договор.