МЗТ Скопје го совлада дебитантот ФМП во 15. коло од Суперлигата со 71-66.

ФМП како домаќин на средбата доминираше само во четвртиот период кој го рализира со 18-13, МЗТ Скопје беше подобар во првиот и третиот 15-14 и 24-15, вториот заврши нерешено 19-19.

Дамјан Стојановски со 19 и Маслинко со 18 поени беа најефикасни кај екипата на МЗТ, во составот на  ФМП најефикасен Блатон со 16.