Селекторот на Франција, Венсан Кол се соочува со сериозен проблем откако поради повреда на коленото Тома Ертел ќе го пропушти остатокот од Мундијалот.

Плејмејкерот на Барселона на тренинзите почуствувал болка по која биле направени испитувања и утврдено било дека има воспалувањена тетивата.

Франција на предходното Светско првенство го освои бронзениот медал совладувајќи ја Литванија.