Хенрик Ролд селекторот на германската кошаркарска репрезентација ги одреди 16-те кошаркари на неговиот прелиминиран список за Светското кошаркарско првенство во Кина.

Со пет имиња од НБА лигата подмладениот германски тим ќе има што да каже на Мундобаскетот.

Плејмејкер:
Шредер (Оклахома), Ло (Баерн), Акпинар (Бешикташ), Бонга (Вашингтон), Саибу (Бон)

Бекови:
Опст (Улм), Гифи (Алба), Јалов (Брауншвајг)

Крила:
Бенсинг (Сарагоза), Ципсер (Бургос)

Крилни центри:
Тиман (Алба), Бартел (Баерн), Тајс (Бостон), Клебер (Далас)

Центри:
Војтман (ЦСКА Москва), Вагнер (Вашингтон)

Германската селекција ќе ги започне подготовките на 5 август, а на СП во Кина се наоѓа во група заедно со репрезентациите на Франција, Доминиканска Република и Јордан.