Шпанскиот кошаркарски прволигаш Аиканте стигна и до вториот триумф, откако во второто коло славеше над Леида благодарение на одличниот македонски репрезентативец Стоја. Ѓуроски.

Аликанте до вториот триум во шпанското првенство стигна со убедлива победа над Леида од 82-65.

Ѓуроски беше играч број еден на теренот и за 22 минути минати на паркетот постигна 13 поени со учинок  (2/6 за три, 3/5 за два и 1/2 за еден поен), а освен тоа имаше и три скока и една освоена топка.