Приватниот авион на Сакраменто Кингс кој летал од Индија за Англија бил погоден од гром при слетувањето на аеродромот во Лондон, пренесува ЕСПН.

Во авионот биле Владе Дивац, Пеџа Стојаковиќ и останатите членови на управата на „Кингс“ како и претставниците на медимумите.

За среќа се поминало без поголеми последици а авионот слетал без проблем. Новата сезона во НБА лигата започнува на 23 октовмри, Сакраменто во 1 коло ќе игра против Феникс на 24 октомври.