Денвер го совлада ЛА Лејкерс и намали на 2-1 во финалето на Западната конференција, натпреварот со дабл-дабл го заврши Никола Јокиќ, имаше учинок од  22 поени, 10 скокови и 5 асистенции.

Јокиќ одигра уште еден одличен меч, коментаторите „полудеа“ кога Србинот воодушеви со мајсторијата и поени со свртување.