Кошаркарската репрезентација на Македонија попладнево против Чешка го игра мечот за третото место на Европското првенство Б- дивизија  во Орадеа, Романија.

Поразот од Израел е минато, сите погледи се свртени кон Чешка преку која бараме шанса за прогрес во А- дивизијата.

Само победа е опцијата на нашиот национален тим и ништо друго доколку сакаме ранг нагоре, покажаа овие момчиња дека можат  и знаат, имаат само еден пораз на овој шампионат  и посакуваме така и да остане.

Мечот за третото место меѓу Македонија  и Чешка се игра од 17-30 часот, во борба за првото место се среќаваат Полска и  Израел од 19-45 ч.