Македонската кадетска репрезентација продолжи од одличните игри на Европското првенство од Б дивизијата кое се одржува во Орадеа, Романија.

Избраниците на Симиќ ја победија Словачка со 83:58 и со ова го потврдија првото место во групната. Андреј Јакимовски со дабл дабл од 10 поени и 10 скокови беше најдобриот поединец во нашиот тим.

Натпреварот со Данска во последното коло нема да има резултатско значење за нашата селекција која веќе го обезбеди пласманот во четвртфиналето.