Стартот на новата сезона во македонскта машката кошаркарска лига е пролонгиран за една недела и наместо на 3 октомври, ќе започне на 10-ти идниот месец.

Одлуката, како што соопшти кошаркарската Федерација, е донесена на дешениот заедничкиот состанок на раководството на федерацијата и Здружението на прволигашите

„Двете страни заклучија дека поради актуелниот момент, потребно e одложување на стартот на новата сезона за седум дена“, се наведува во соопштението, откако изминатата недела Работнички офцијално потврди прв случај на заразен со коронавирус во своите редови.