Кошаркарите на Кожув ја запишаа седмата овосезонска победа по 14 натпревари во домашното првенство откако славеа против ТФТ со 90:76.

Предводени од Хортон, Херис и Смит, победниците одиграа неверојатно во третиот период кога постигнаа 35 поени а примија само 12.

Најефикасни во победничкиот тим беа Пајиќ со 18 поени, Станојевиќ со 17 поени и Лок со 16 поени, а кај поразените се издвоија Хортон со 23 поени и Андерсон со 17 поени.

Со оваа победа Кожув напредуваше во горниот дел од табелата, најавувајќи дека има суперлигашка амбиција.