Кошаркарите на Куманово загубија од Академик во воведната рунда во БИБЛ лигата со 87:70.

Македонскиот тим кој на стартот од 2021 славеше против екипата на Академик денеска немаше сили за уште еден подвиг. По одличните воведни 20 минути од Академик по који победникот имаше поредност од 37:22, стана јасно кој денеска ќе и се израдува на победата.

Со 16.поени, Ѓекиќ беше најефикасниот играч на Куманово, кори Рели Рос се врати со 11.реализации, а Марковски придодаде уште десет.

Во следното коло од БИБЛ лигата, Куманово ќе игра против Хапоел Хлон, на 12 март.