Упрвата на ЛА Лејкерс се обидува да го донесе Дерик Роуз од Детроит но за ова да се случи ќе мора да има добар трејд, пренесуваат медиумите од САД.

Роуз е близок пријател со Ентони Дејвис кој пак пак одлично функционира со Леброн Џејмс во тимот на „Езерџиите“.

Роус е најмладиот МВП во историјата на НБА лигата и веќе се споменува со трампа со повеќе тимови во најсилната кошаркарска конкуренција на планетава.