Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња во НБА, Меџик Џонсон, со луксузна јахта летува во Сплит, јавуваат медиумите од Хрватска.

Легендарниот кошаркар на ЛА Лејкерс, освојувач на пет прстени во НБА, во Хрватска летува со  семејството на мега јахта долга 86 метри.