Еден од најдобрите центри во историјата на НБА лигата, Патрик Јуинг бил позитивен на коронавирус по што е задржан во болница, пренесуваат медиумите од САД.

Јуинг помина 15 сезони во дресот на Њујорк Никс а последните две години од кариерата ги одигра во Сиетел и Орландо.

Тој има одиграно 1183 натпревари во најсилната кошаркарска лига на светот со просек од 21 поени, 9,8 скокови и 2,4 блокади.

Со селекцијата на САД освои два златни олимсписки медали.