Израелскиот кошаркарски гигант Макаби од Тел Авив објави дека се договори со американскиот кошаркар Квинси Ејси.

Американецот ќе се пресели во Израел и ќе ја зголеми бројката на кошаркари кои доаѓаат од НБА лигата во Европа.

Во НБА лигата Ејси одигра 337 натпревари и настапуваше за тимовите на Торонто, Сакраменто, Њујорк, Далас, Бруклин и Феникс.