Кошаркарските надежи на Македонија во инфаркт натпревар на Европското првенство, А- дивизија за играчи до 16 години, загубија од Израел по три продолженија.

Македонија – Израел 90-99, испуштивме победа бидејќи имавме и предност од 17 поени во еден момент на овој натпревар од второто коло.

Нашите надежи при 72-72 не искористија шут за победа преку Митревски, во продолженијата и тоа три загубивме со девет поени разлика.

Утре, Македнија во третото коло на шампионатот во Удине, Италија, се среќава со Летонија.