Раководоството на НБА лигата реши да под итно да ја прекине сезоната откако официјално е потврдено дека центарот на Јута, Руди Гобер е позитивен на Коронавирус.

Гобер не се чуствувал добро, средбата меѓу Јута и Оклахома доцнеше со својот почеток а потоа беше одложена.

Откако беше соопштено дека Гоблер е позитивен, НБА  веднаш донесе одлука првенството да се прекине.

Покрај Гобер наложено е да се тестираат сите играчи во НБА по новиот развој на настаните.