Со 14 натревари утринава заврши регуларниот дел од сезоната во НБА лигата, познати се сите уесници во плејофот во двете конференции.

Последниот ден од регуларнатиот дел осезоната го одбележа поразот на Далас од Минестоа со 121-136. Лука Дончиќ мечот го заврши со 18 поени, а најефикасен на меот беше Едвадрс со 30 коша. Далас ќе се сретне со Лос Анџелес Клиперс во првата рунда од плејофот што е реприза од лани.

Резултати:

Њујорк – Бостон 96:02, Торонто – Индијана 113: 125, Вашингтон – Шарлот 115: 110, Голден Стејт – Мемфис 113: 101
Сан Антонио – Феникс 121: 123, Филаделфија – Орландо 128: 117, Њу Орлеанс – ЛА Лејкерс 98: 110, Бруклин – Кливленд 123: 109, Атланта – Хјустон 124: 95, Портланд – Денвер 132: 116, Чикаго – Милвоки 118: 112, Детроит – Мајами 107: 120, Минесота – Далас 136: 121, Оклахома – ЛА Клиперс 117: 112 и Сакраменто – Јута 99:121.

Интересно е тоа што, шампионот Лос Анџелес Лејкерс и  Голден Стејт  ќе мора да играат на плеј-ин турнирот за да си обезбедат место во плејофот во НБА лигата, изстото важи и за Бостон и Вашингтон.

Плеј-ин: 

ИСТОК

Бостон – Вашингтон
Индијана – Шарлот

ЗАПАД

ЛА Лејкерс – Голден Стејт
Мемфис – Сан Антонио

Плејоф парови:

ИСТОК

Филаделфија – Квалификант

Бруклин – Квалификант

Милвоки – Мајами

Њујорк – Атлтанта

ЗАПАД

Јута – Квалификант

Феникс – Квалификант

Денвер – Портланд

Л.А Клиперс – Далас