Андреј Јакимовски важи за еден од најдобрите таленти на макеоднската кошарка, тој  го имаше своето деби во НЦАА-лигата во тимот на Вашингтон Стејт.

На првиот натпревар Јакимовски доби четири минути, неговиот тим Вашингтон Стејт запиша победа против Јужен Тексас со 56-52.

За жал Јакимовски не успеа да се запише меѓу стрелците, но дебитантскиот настап за него е важен во НЦАА лигата во кој запиша три скока.