Ник Стаускас е нов член на  шпанскиот кошаркарски тим Басконија од Виторија. Договорот е со важност на една сезона.

Стаускас во НБА лигата играше за Сакраменто, Филаделфија, Бруклин, Портланд и Кливленд.

Кошаркарот е трето засилување за новата Басконија по Хенри од Уникс и Бурусис кој се врати во Шпанија од Кина.

Екипата на единствено ја напушти ветеранот Марселињо Хуертас.