Машката јуниорска репрезентација на Македонија во кошарка, загуби од Чешка 89-80 во бробата за третото место на Европското првенство , дивизија Б, со ова завршија надежите за пласман еден ранг погоре.

Во натпревар со многу пресврти, младите наши кошаркари потклекнаа во првата (28-21)  и третата четвртина (30-18, убелдиви бевме во вторта (28-17) но недоволно за пресврт и победа.

Со овој втор пораз на шампионатот , завршија сите надежи за прогрес во А-дивизијата.