Плејмејкерот Милош Теодосиќ нема да настапи на Мундијалот во Кина, потврдија од кошаркарската федерација на Србија.

Тодосиќ има повреда на стопалото и плејмејкерот не е во состојба да му помогне на националниот тим на својата земја.

Повредата е сериозна, Теодосиќ го очекува подолга пауза,Србија на плејмејкерската позиција на располагање го имаат тандемот Стефан Јовиќ – Василије Мичиќ.